Meghatározások és fogalmak
Biztosítás meghatározások
- A biztosítás „egy biztonsági intézkedés. Egy jogviszony, mely alapján a biztosított kártérítésre jogosult a biztosító részéről az előírt kockázat esetén (például egy baleset)”.
- A biztosítás „egy gazdasági kapcsolatrendszer, mely nagyszámú természetes és jogi személy hozzájárulását feltételezi egy pénzalap létrehozása érdekében, mely körülmények között, ugyanazon veszélyeknek lévén kitéve létezésük és tevékenységük során, megértik és felismerik a jövőbeli, valószínű, lehetséges, viszont bizonytalan veszélyek bekövetkezése által okozott károk kölcsönös alapon történő megelőzésének és elhárításának a lehetőségét”.
- A biztosítás „egy olyan rendszer, mely segítségével egy személy egy díj fizetésével átruházhatja egy esetleges nagy kár kockázatát a biztosítóra, átalakítva egy lehetséges nagy kár bizonytalanságát egy kisebb, azonban fix évi kiadássá”. A biztosítás szerepe egy kár (teljes vagy részleges) kárpótlása, nem pedig a biztosítási kötvény tulajdonosának gazdagítása. Tehát a biztosított kockázat bekövetkezése után, illetve a biztosítás aktiválása révén, a biztosított vagyona legfeljebb kiegészül. Ez semmiképp sem válik következetesebbé Ez az oka annak is, hogy a biztosítottá válás előtt, elvégzik a biztosítás tárgyának felmérését annak érdekében, hogy megállapítsák azt a maximális veszteséget, melyet a biztosítás alanya regisztrálna a biztosító által pénzügyi védelem alá átvett eset megjelenése esetén.
A kockázat fogalma
A biztosítások területén a kockázat fogalmának több jelentést tulajdonítanak:
- A kockázat „egy kár, sérülés, polgári felelősség vagy fejlődés megakadályozásának előidézésére képes tevékenységből adódó bármely helyzet, társadalmi, erkölcsi és pénzügyi értelemben”.
- A kockázat „a biztosítási ügyletek tárgyát okozó, kárt előidéző jövőbeli, bizonytalan esemény”.
- A kockázat „olyan veszély, melynek a javak, az emberek vannak alávetve, az üzletek és melyekre a biztosító társaságok védelmet ajánlhatnak”.
A Biztosítási Termékekre Jellemző Terminológia
Aktuárius
A 237/2015 számú törvény előírásainak és ezek alkalmazására vonatkozóan kibocsátott szabályozások értelmében az Aktuáriusok nyilvántartásába bejegyzett,
a kockázzatok statisztikai módszerekkel történő felmérésére képzett természetes személy, akit a biztosítások területén a díjak, a technikai tartalékok és járadékok kiszámításához használnak.
Biztosító
Közvetlen életbiztosítási vagy közvetlen általános biztosítási társaság, mely a 237/2015 számú törvény előírásainak megfelelően működik.
Biztosított
Az a személy, aki a biztosítóval létrehozott biztosítási szerződéssel rendelkezik.
Biztosítás szerződő fél
Az a személy, aki egy másik személyre vonatkozó kockázat biztosítása érdekében biztosítási szerződést hoz létre, és elkötelezi magát a biztosítóval szemben arra, hogy kifizeti a biztosítási díjat.
A biztosítás szerződő fele lehet a biztosítottal azonos személy.
A biztosítás haszonélvezője
A biztosított által a biztosítási juttatás átvételére megjelölt természetes személy, ha bekövetkezett a biztosított kockázat.
Biztosítási szerződés
A szerződő felek közti jogviszonyokat szabályozó jogi aktus. Egy dokumentum-köteg alkotja, és az alábbiakat tartalmazza:
• Biztosítási igénylés
• Biztosítási kötvény
• Az alapvető biztosításra és a mellékelt kiegészítő záradékokra vonatkozó szerződéses feltételek.
A biztosítási szerződés révén a biztosítás szerződő fele vagy a biztosított elkötelezi magát arra, hogy egy díjat fizet a biztosító számára, a biztosító pedig elkötelezi magát arra, hogy a biztosított kockázat bekövetkezése esetén a megállapodás szerinti mértékben és határidőn belül kifizeti a biztosítási szerződésből adódó kárpótlást vagy a kártalanításnak nevezett biztosított összeget a biztosított/ a biztosítás haszonélvezője vagy a megkárosított harmadik személy részére.
Kár
A biztosított eset megvalósulását követően biztosított által elviselt kár.
A biztosítás időtartama (a biztosított időszak)
Az az időszak, mely alatt érvényben marad a biztosító és a biztosított közti biztosítási viszony, a biztosítási szerződésben meghatározott módon.
Felmérés a biztosítás érdekében (jegyzésnek is nevezett)
A biztosítók által a biztosítási kötvényhez kapcsolódó kockázatok felbecsléséhez és felértékeléséhez használt módszertan. A felértékelés képezi a biztosítási díj kiszámításának az alapját.
Biztosított esemény (eset)
Az az esemény, melynek a következményei elhárítása érdekében hozták létre a biztosítást, és mely valóban bekövetkezett.
Önrész
A megkárosított személy által elviselt kár rész. Az önrész meghatározható rögzített értékként
vagy a biztosítási szerződésben előírt teljes biztosított összeg százalékos arányaként. Minden esetben a franchise egy fontos elem, melyet az ügyfélnek ismernie kell és el kell fogadnia.
Biztosítási díj
A biztosított esemény bekövetkezésekor a biztosító által a biztosítottnak kifizetett pénzösszeg.
A biztosítás érdeke
A biztosítható érdek elve a biztosítások alapelve, a kártérítési elv és a jóhiszeműség elve mellett.
A biztosítás tárgya
A biztosítás tárgyát az képezi, amit biztosítottak: a biztosított által egy harmadik személlyel vagy a személy attribútumával (élet, munkaképesség, stb.) , illetve a veszélynek kitett vagyoni vagy nem vagyoni javak szembeni felelősség-biztosítása következtében tartozó különböző javak, kártérítések.
Kár
Egy biztosított dolognak egy jelenség következtében történő értékvesztése, mely ellen a biztosítást kötötték.
Türelmi idő
Az az időszak, mely esetében a fedezet folytatódik a biztosítási szerződés lejárta után is, hogy lehetővé tegye a biztosítási díj kifizetését.
Biztosítási kötvény
A biztosító által kibocsátott, a biztosítási szerződés létrejöttét igazoló okirat.
Biztosítási díj
A biztosított (szerződő) által biztosítónak a kockázat bevállalásáért fizetett pénzösszeg (a biztosítás ára).
Viszontbiztosítás
Az átruházott kockázatoknak egy biztosító/viszontbiztosító általi átvételéből álló ügylet.
A biztosított kockázat
A bekövetkezett esemény, az általa okozott hatások miatt kötelezi a biztosítót, hogy kifizesse a biztosítottnak vagy a biztosítás haszonélvezőjének a kártérítést vagy a biztosított összeget.
A biztosított összeg
Az a maximális összeg, melynek keretében a biztosító köteles biztosítási díjat fizetni a biztosított eset (esemény) létrejöttekor.